Pace Legends & Leaders (S-Z)

S

Kenneth C. Saal '11 - Treasurer, Alpha Chi Rho
Abraham Sabbas '71 - Vice President, Dyson House
Lisa M. (Daniel) Sabin '81 - founded Psi Delta Sorority
Nicole M. Saggese '07 - President, Delta Phi Epilson; Lubin Department Award in Marketing
Louis S. Saitta '06 - Student Ambassador
Joseph A. Salamo '76 - Treasurer, DSGA; Vice-President, Collegiate Italian-American Organization
Steven M. Salanitro '00 - Treasurer, Alpha Phi Delta
Philip Salinardi, Jr. '59 - Captain, Basketball
Michael T. Sallese '92, '95 - PANet Connecticut Leader
Michael A. Salomon '06 - Student Ambassador
Latoya V. Sanchez '03 - Resident Assistant
Patty M. Sanchez '95 - Executive Board, OLAS
Jeannette M. Sanderson '06 - 2006 School of Education Outstanding Student of the Year
Gianna M. Sandri '09 - 2009 Jean Bueti Ryan Award; 2009 Dyson Co-op & Career Services Experiential Award; 2009 Hilary Becker Poetry Award; Orientation Leader
Victoria T. Sangimino '11 - VP, Greek Council
Joseph A. Santangelo '81 - Vice President of Events, Collegiate Italian American Organization
Jose E. Santiago '82 - Participated in first "Alumni Night" ASPIRE volunteer
Marisa Santikul '06 - President, Phi Sigma Sigma
Michael P. Sapienza '09 - 2009 Dyson Fine Arts Award and the 2009 Margaret Woods Award
Mark W. Saplicki '72 - Treasurer, Pace Union Board
Dennis M. Saslofsky '08 - Lubin Department Award in Public Accounting / New York State Society of Certified Public Accountants Award
Barney D. Saunders '05 - Secretary, Delta Kappa Epsilon
Kathryn A. Saunders '09 - 2009 Lienhard Outstanding Academic Achievement and Professional Potential in Nursing Award; 2009 Lienhard Co-op Internship & Experiential Education Award
Stephanie A. Savarese '09 - 2009 Seidenberg School Graduate Alumni/ae Award
Patricia Sayre '05 - Fulbright Scholar
Rachel M. Sazanowicz '03 - Fulbright Scholar
Thomas J. Sbordone '73 - PANet NYC Leader
Travis M. Scelia '06 - Treasurer, Delta Kappa Epsilon
David B. Schapiro '76 - Councilman-at-Large, Evening Student Government
Claire Schapiro-Liebman '76 - President, Evening Student Government
Alyse N. Schein '09 - New Member Educator/Member-at-Large, Delta Phi Epsilon
Joseph J. Schenk, Jr '70 - Secretary, Pi Sigma Epsilon
Nicholas Schiavo '84 - Lubin Alumni Board; Pace Alumni Council on Entrepreneurship Leader
Ellen Carroll Schiavone '61 - founder of Newman Club
Salvatore A. Schiliro '87 - Lubin Alumni Board
Kelly Olivia Schlegel '13 - VP Admin, LBA
Alison M. Schmitt '08 - School of Education Scholastic Achievement Award
Laura D. Schmitt '13 - President, Accounting Society; VP Admin, Accounting Society
Diana Schneider '77 - Founder, Pace Evening Press / President of Toastmasters
Hal Scholl '79, '86 - PANet Rockland Leader
George C. Schreiner - Student Orientation Leader
Katherine J. Schriver '07 - 2007 Commencement Speaker
Kristina E. Schultz '07 - Resident Assistant, Welcome Center Team
Emily Schultz '08 - Lienhard Scholastic Achievement Award
Damon A. Schwartz, Esq. '07 - Student Ambassador
Philip L. Schwartz '70 - Business Manager, Pace Press
Loretta Scott, DYS'03 - established first Pace Chapter of the NAACP
Stefanie A. Scudera '07 - President/Vice President of New Member Development, Delta Phi Epsilon
Maria A. Sederholt '72 - Secretary, Miss Monroe House
Vikas Sekhri '09 - 2009 Lubin Master of Science Program Department Award in Taxation
Bryan S. Sendrowski '97 - Co-Editor in Chief, Legend Yearbook
Romaine A. Session Key '77 - Sports Director, Dorm Council
Rosalye A. Settles '80 - PANet Washington DC Leader
Joseph J. Sforza '05 - President / Secretary, Delta Kapp Epsilon
Marina Shapiro '03, '07 - President, Informs; Alumni Board of IEEl Founding Member of International Honour Society, Golden Key
Brian Shay '00 - VP, Alpha Phi Delta
Inga S. Shchipanova '04 -First Honors College Class Graduate
Jacob A. Sheppard '09 - 2009 Creative Marketing Award
Sara Shikhman '03 - founded Law Society and Mock Trial Team; Participated in first "Alumni Night"
Yosuke Shiratori '08 - Lubin Department Award for Management
Maria L. Shirling '09 - 2009 Dyson Departmental Award - Applied Psychology and Human Relations
Ann Cary Short '05 - 2005 Commencement speaker
Raj K. Shrestha '07 - Fulbright Scholar / Student Ambassador / Treasurer, Asian Society Martin
James Siesta '73 - President, Delta Theta Pi
Veronica Sigcha '12 - Orientation Leader
Peter J. Sikora '07 - Resident Assistant
Alexandra R. Silver '13 - Senator, Chabad Jewish Club; News Editor, Paw Print
Kenni Silverio '12 - Senator, NALFO
Aferdita (Dema) Silverman '96 - President, Senior Class
Caroline Silvestro '99 - Secretary, Alpha Lambda Sigma '99
Michael C. Simon '81 - Vice President, Political Activities Group
Matthew B. Simonds '07 - Resident Assistant
Ashley N. Simone '10 - Vice President of Operations, Delta Phi Epsilon
John C. Simonetti '75 - Executive Vice President, Homer S. Pace Accounting Society/ Second Vice President, Newman Club / Treasurer, Day Student Organization
Maria A. Sinatora '80 - Secretary, Pi Sigma Epsilon
Deepika Singh '06 - 2006 Dyson Outstanding Student of the Year Kristina Skrela '03 - E-Board, Legend Yearbook
Stephen J. Sizensky '12 - Vice President, Students For a Safer Planet
Marina Slavina '06, '08 - Student Ambassador / Lubin Graduate Society / 2008 Lubin Outstanding Student of the Year
Olga Slobodov '04 - First Honors College Class Graduate
Christine J. Smikal '91 - Captain, Women's Volleyball Team
Eden E. Smitelli '12 - VP Admin, Psychology Club
Anthony C. Smith '95 - Co-op Hall of Fame
Brian A. Smith '12 - Vice President/Judicial, IFC
Danielle L. Smith '08 - 2008 Co-op, Internship, and Experiential Education Award
Eric L. Smith '06 - Welcome Center Team
Jacqueline M. Smith '11 - Section Editor, The Legend
Linda K. Smith '77, '79, '90 - has three Pace degrees
Nasha M. Smith '04 - member of Iota Sigma Epsilon, VP of Informs, President of Phi Chi Theta
Nicholas A. Smith '06 - Student Ambassador
Roseann M. Smith '70 - Vice President, Torchbearers
Sam Smith '70 - Sports Editor, Pace Press
Susan A. Smith '04 - First Honors College Class Graduate
Veronica Marie Smith '05 - 2005 Dyson Outstanding Student of the Year
Kathryn A. Snyder '04 - First Honors College Class Graduate
Jonathan R. Soto '12 - Orientation Leader
Alejandra N. Sotomayo '11 - Treasurer, Nu Zeta Phi
Giacomo Spatola '70 - President, Italian Club
Katherine M. Spillane '12 - Treasurer, Phi Sigma Sigma '10
Brianna E. Spinelli '09 - 2009 School of Education Spirit of Pace Award
Ellen J. Spinola '09 - 2009 Lubin Master of Business Administration Program Department Award in International Business
Robert A. Spizer '70 - President, Torchbearers
Deanah J. Springer Ishmael '04 - E-Board, Black Student Union; Alumni Commencement Speaker 2009
Jessica M. Sproul '07 - Copy Editor, Paw Print
Nathifa A. St. Louis '03 - Participated in first "Alumni Night"
Gina N. Stabile '07 - New Member Educator/Community Service, Delta Phi Epsilon
Jennifer A. Stabile '05 - Secretary, Finance Society
Mary Anne C. Stagg '72 - Copy Editor, Pace Press
Maria C.B. Stagnitta '83 - Corresponding Secretary, Collegiate Italian American Organization
Dimitrios Stamoulakis '08 - Department Award in Marketing and the Lubin Graduate Leadership Award
Lakresha D. Stanford '04 - E-Board, SOCA
Angela M. Stangenberg '06 - 2006 Project Pericles Leadership Certificate Award
Anthony Stapon '97 - Co-chair, Program Board
Lauren Stazzone '07 - Welcome Center Team
Marilyn D. Stearn '69 - PANet Washington DC Leader
Marie A. Stech '08 - President, Phi Sigma Sigma
Yvonne M. Steiert '08 - Lubin Advertising Team Award
Alexis N. Stevens '07 - 2007 Dyson Outstanding Student of the Year
Ortal Stolz '08 - Lubin Department Award in International Management
Jolene Storace '06 - Vice President of Academic Affairs, Delta Phi Epsilon
Kerriann Stout '09 - Periclean Leadership Certificate; 2009 Dyson Departmental Award in Modern Languages and Cultures Award
Jacqueline B. Strat '75 - President, Dorm Council / Secretary, Canadian Students Organization
Vishnu S. Sulapu '13 - 2013 Software Development and Engineering Award
Megan T. Sullivan '07 - 2007 Lienhard Outstanding Student of the Year
Mary C. Sullivan '09 - 2009 Lienhard Outstanding Academic Achievement in Nursing Award
Yuliya V. Sundatova '08 - Lienhard Scholastic Achievement Award
Vrishali Suryawanshi '04 - Resident Assistant
Joelle Annique Svab, Esq., '02 - LSB Alumni Board
Eric J. Swarthout '01 - Editor of New Morning- (PLV campus student newspaper)
Marc S. Sweet '67 - Lubin Alumni Board
Laura J. Sylvester '09 - 2009 Lienhard Outstanding Aademic Achievement in Nursing Award
Julia M. Symer '05 - First Honors College Class Graduate Nicholas J. Synan '08 - Orientation Leader

T

Richard T. Taddonio '12 - Vice President, Accounting Society
Emily H. Taeler - 2006 Lienhard Scholastic Achievement Award
Adeniyi H. Taiwo '05 - Resident Assistant
Navara Taksayos '09 - 2009 Lubin Master of Business Administration Program Department Award in Marketing
Kevin Talbot '11 - Orientation Leader
Hannah Tall '12 - Senator, WPAW
Niraj Taneja '07 - Resident Assistant
Xiaoning Tang '98 - Exhibitor at first University Fest Alumni Art Exhibition
Michael J. Tanzi '06 - Senior Captain, Cross Country
Ralph Tarchine III '12 - Alternate Senator, Accounting Society
Ronald J. Tassello '79 - PANet Rockland Leader
Dina Tate '07 - 2007 Commencement speaker
Jasmine Tavarez '96 - Executive Board, OLAS
Zulma J. Taveras '06 - E-Board, OLAS / E-Board, Pace Boosters
Tanique Taylor '06 - Secretary, CCC
Vivienne Tedesco '02 - Fulbright Scholar
Rebecca M. Tekula, MBA(Oxon.) PhD(ABD) '09 - 2009 Dyson Public Administration Award
Anatoliy Telis '04 - First Honors College Class Graduate
Jordan T. Tempro '13 - President, Future Educators of America
Jason P. Terranova '09 - 2009 SCSIS Scholastic Achievement Award
Peter George Theodorakos '96 - Senior Class Social Rep
Michelle Allan Thissell '90 - Lubin Alumni Board
Briana M. Thomas '13 - Orientation Leader; President, NPHC
Dana Thomas '07 - 2007 Charles J. and Margaret R. Benjamin Scholarship Award
Deborah L. Thomas '08 - Outstanding Achievement and Professional Potential in Nursing
Jane W. Thornquist '06 - 2006 Lienhard Scholastic Achievement Award
Daniel A. Timins, Esq. '07 - Student Ambassador
Katherine S. (Magro) Toba '04 - First Honors College Class Graduate
Allen Tober '81 - President, Accounting Society
Morgan S. Togher '10 - Vice President of Academic Affairs, Delta Phi Epsilon
Maria E. Tomassi '08 - Lubin Professional Auditing Award
Acenet Torres '06 - Welcome Center Team
Ernesto Torres '97 - Secretary, Organization of Latin-American Students
David W. Trahan '09 - 2009 Advertising Team Award; 09 Lubin Co-op, Internship, and Experiential Education Award
Anthony T. Tramaglini '05 - First Honors College Class Graduate
Dana M. Trani '13 - 2013 Outstanding Students of the Year- School of Education
Chiara M. Travia '09 - Orientation Leader
Erika L. Tremblay '11 - Senator, Colleges Against Cancer
Daniel Trimarchi '13 - Senator, Lubin Business Association; Recruitment, IFC
Lauren Trinkoff '11 - President, Colleges Against Cancer
Aditya Tripuraneni '06 - 2007 Seidenberg Outstanding Student of the Year
Biljana Trivic '06 - Resident Assistant / 2006 Commencement speaker; Lubin Outstanding Student of the Year
Beatrice Truica '03 - 2005 Dyson Outstanding Student of the Year
Alicia J. Trobert '04 - President, Phi Sigma Sigma
Andrine Trotman '13 - President, SOCA
Jie Y. Tsui '08 - Lubin Department Award for International Management
Rocio J. Tua '08 - Project Pericles Leadership Certificate Award
Allan Tubin '62 - President of Dyson House; President of Dyson House Alumni Association; First Pace College Chess Champion
Samantha K. Tully '06 - President, Delta Phi Epsilon
Patrick A. Tulskie '07, '09 - 2009 Seidenberg School Outstanding Student of the Year - For Excellence in the Master's Program
Lawrence Turco '85 - former captain of hockey team
Verrilline Barbara Turner '01 - Participated in first "Alumni Night"
Jennifer A. Tyler '96 - Layout Editor, Legend Yearbook

U

James B. Uhrich '08 - Lubin Department Award for Information Systems
Kaycee R. Umeoji '06, '09 - 2009 Dyson Departmental Award in Biology
Michael E. Uptegrove '69 - Buchsbaum Award for Most Outstanding Student Majoring in the Field of History
Lizardo J. Uribe '10 - Orientation Leader; VP, NALFO
Helen Uzamere '08 - 2008 Information Systems Distinguished Achievement Award
Frances A. Uzzi '08 - Lubin Scholastic Achievement Award / Lubin Department Award for International Management

V

Leonid Vaks '90, '92, '96 - earned three Pace degrees
Jenel Vales '13 - VP of Admin, PIPE
Alexandra Vasendin '09 - 2009 Lubin Scholastic Achievement Award; 2009 Lubin Department Award in Management Science; Henry Birnbaum Endowed Scholastic Achievement Award
Alexandra Vassilieva '04 - First Honors College Class Graduate
Linda Vataj '05 - First Honors College Class Graduate
Siddharth Vats '09 - 2009 Lubin Outstanding Student of the Year Award
Diane L. Vavrasek '04 - Vice President, Phi Sigma Sigma
Susana Verdugo-Del Real '13 - VP, CAC; President, SICA
Cesar Winston Vera '02 - Participant and founder of first Pace Alumni Art Exhibit
Ursula Vero '12 - Vice President of Administration, Lubin Business Association; VP of Administration, SAAC
Joan Viksjo '77 - President, Student Education Association
Anthony Vinci '06 - Pace University Trustees Award, LSB Student Leadership Award, BBA/MBA Accounting Program Award, Andre Bostic Pace Setter Key Award for Excellence in Student Activities; Beta Alpha Psi: Iota Lambda Chapter Outstanding Alumnus Award, President - Beta Alpha Psi, Member - Lubin Alumni Board
Ellen M. Volpe '71 - Corresponding Secretary, Parker House
Anthony Vozzolo '01 - founded Economics Society
Emilio L. Vozzolo '07 - Fulbright Scholar
Christina Vricella '05 - Lubin Alumni Board
Lisa Vushaj '05 - First Honors College Class Graduate

W

Meaghan G. Wagner '07 - 2007 Community Service Award
Lynette L. Wailoo '75, '79, '84 - has three Pace degrees
Taylor M. Walden '12 - Alternate Senator, SAAC
Robert D. Walker '81 - Treasurer, National Association of Black Accountants
Phyllis G. (Kassack) Walters '61 - Queen of Dyson House
Christopher M. Walther '03 - founded Drinking Awareness week during Homecoming/UniversityFest week and Psychology Awareness Month in April on the Pleasantville campus
Lance H. Wangel - Undersecretary for Communications, World Politics Society
Kelly A. Warren '03 - President / Vice President of Membership Development, Delta Phi Epsilon
Karina Warshaw '99, '08 - Dyson Outstanding Student of the Year
Andrew Wasik '02 - Athletics Hall of Fame, 2008
Sharon M. Wasniewski '80 - President, Accounting Society
Carol A. Watson '82 - Co-op Hall of Fame
Vaughn Watson '05 - 2005 School of Education Outstanding Student of the Year
Stephanie Watts '11 - VP, Omega Phi Beta
Tamilee L. Webb '13 - Secretary, CAC; President, PPRC
Philip Weber, Jr. '57 - Senior Class President
Townsend U. Weekes, Jr. '79 - Lubin Alumni Board
Nicole H. Wegner '05 - Editor, Legend Yearbook
Kenneth R. Wegner '72 - Vice President, Homer S. Pace Accounting Society
Dayna Weinberg '96 - Senior Class Program Coordinator
Nathan F. Weiner '84 - ASPIRE volunteer
Mark S. Weinger '68 - Athletics Hall of Fame Inductee
Alan R. Weisman '72 - Assistant Editor, Pace Press
Alexander S. Weisman '09 - 2009 Seidenberg School BS in Information Systems Distinguished Achievement Award
Melynie M. Welch '07 - Fulbright Scholar
Michael J. Wellbrock '13 - 2013 Trustee Award
Neal J. Wellington '06 - Pace "Male Athlete of the Year," Spring 2006
Matthew G. West '09 - 2009 Dyson Departmental Award in Media Communications and Arts
Gene Westmoreland '65 - Athletics Hall of Fame Inductee
Kristy A. Wheatcraft '12 - VP of Finance, GSA
Christopher A. White '13 - 2013 Scholastic Acheivement Award- Seidenberg School of Computer Science and Information Systems- Westchester Campus
Jessica A. White '04, '06 - Captain, Cheerleaders
Ewelina Widomski '05 - Initiated Fulton Hall Council- rewrite constitution
Stephanie H. Wiegand '11 - Scribune, Phi Sigma Sigma
Aline Wilbert '12 - Senator, Commuter Advisory Board
Dwight D. Williams '01 - Resurrected Phi Beta Sigma
Jessica J. Williams '04 - Vice President / Treasurer, Phi Sigma Sigma
Susie L. Williams '05 - First Honors College Class Graduate
Lauren Willis-Johnston '79, '81, '94 - has three Pace degrees
Renee Willis-Smith '93 - Lubin Alumni Board, PANet Westchester Leader, Co-op Hall of Fame
Heather S. Wilson '08 - Lubin Department Award for Accounting
Nanda Win '03, '08 - Lubin Department Award for Accounting
Bennett I. Windheim '80 - Arts Editor, Pace Press
Felicia K. Winsboro '12 - President, NPHC
Steven Winter '05 - E-Board, New Morning
Maria G. Winter '72 - Recording Secretary, Parker House
Rosanne Wisniewolski '80 - President, Beta Beta Beta
Dale S. Wolff '84 - PANet Westchester Leader
Patricia E. Wong '70 - Vice President, Miss Monroe House
Willie K. Wong '08 - Seidenberg School Scholastic Achievement Award
Sarah W. Wood '09 - 2009 Lienhard Scholastic Achievement Award; 2009 Lienhard Co-op Internship & Experiential Education Award
William W. Woodard '12 - Finance, NPHC
Douglas Woodward '80 - Athletics Hall of Fame Inductee
Michael S. Wuench '09 - 2009 Seidenberg School Computer Science Distinguished Achievement Award (Graduate-MS)

X

Haiyun Xing '05 - 2013 Charles J. and Margaret R. Benjamin Scholarship Award

Y

Jonathan Yam '04 - First Honors College Class Graduate
Dmitriy Yermolayev '09 - 2009 Lubin Bachelor of Business Administration Award of Finance
Anuradha Yerra '06, '08 - Oustanding Achievement and Professional Potential in Nursing Award
Amy M. Yeung '94 - ASPIRE volunteer
Jemma D. York '13 - 2013 Trustees Award- Westchester Campus
Curtis D. Young '82 - Assistant Treasurer, National Association of Black Accountants
Goksu Yuksel '04 - First Honors College Class Graduate
Elif Yuksel '08 - Wall Street Journal Student Achievement Award
Oleg Yunakov '04 - First Honors College Class Graduate

Z

Mehrunisa Zafar '04 - First Honors College Class Graduate
Samia Zaky '06 - Project Pericles Leadership Certificate Award 2006
Suzy Y. Zaky '01, '03 - Lubin Alumni Board
Jennifer A. Zamora '05 - First Honors College Class Graduate
Maria Zaytsev '08 - Orientation Leader
Laura J. Zenkewich '11 - Bursar, Phi Sigma Sigma
Matthew G. Zerilli '03 - E-Board, Finance Society
Lianne J. Zohn '09 - 2009 Grace M. Dell Award
Brad T. Zucker '10 - President / Council for Greek Development Senator, Delta Kappa Epsilon
Rebecca A. Zwier '01 - Treasurer, Delta Phi Epsilon